Sobota 30. 9. 2023
Dnes má meniny Jarolím

Miestna knižnica

Adresa prevádzky:                                                                                                                                      

Miestna knižnica (budova zdravotného strediska)
Balkánska 53
851 10 Bratislava-Rusovce
Tel. 0948/777 221
e-mail: kniznica@bratislava-rusovce.sk
Vedúca knižnice: Mgr. Renáta Kožená

Korešpondenčná adresa:
MÚ MČ Bratislava-Rusovce 
Miestna knižnica
Vývojová 8
851 10 Bratislava-Rusovce  

 

Otváracie hodiny:

Pondelok od 15:00 do 18:00 h

Štvrtok  od 15:00 do 18:00 h 
 

  "LITERÁRNE PRÍBEHY Z RUSOVSKEJ KNIŽNICE"

Projekt bol podporený Fondom na podporu umenia

28. 03. 2023
KALEIDOSKOP

Naša tretia čitateľská aktivita projektu Literárne príbehy z rusovskej knižnice, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, bude zameraná na žiakov druhého stupňa základnej školy.
Účastníkom predstavíme príbeh Margot zo zbierky poviedok Kaleidoskop od amerického spisovateľa Raymonda Douglas Bradbury.
Súčasťou tejto edukačnej aktivity pre mládež bude aj interaktívne zážitkové predstavenie dramacentra EDUdrama s názvom „Slnečný deň“.
Účastníci aktivity sa naučia, že čo znamená pre človeka byť vnímaný ako odlišný, aký je rozdiel medzi neprijatím odlišného človeka a šikanou, či má skupina, v ktorej dochádza k šikane možnosť nejakého riešenia.
Vďaka príbehu účastníci zistia, ako môžu aj drobné poznámky prerásť do šikany. Zažijú hraničné situácie postáv v príbehu, na základe tohto zážitku vyjadria svoj postoj k správaniu postáv i celkovej situácii. Uvedomia si tiež kontext vlastných skúseností a možnosť hľadať riešenia.
Podujatie sa uskutoční v miestnej knižnici v stredu a štvrtok 29. a 30. marca od 8:30 h pre žiakov siedmeho ročníka našej základnej školy.


08. 03. 2023 

PÁN NÁPAD ZACHRAŇUJE SVET


V rámci projektu „Literárne príbehy v rusovskej knižnici“, sme pripravili druhú akciu, ktorej sa tentokrát zúčastnia žiaci 4. A triedy našej základnej školy.
Naša druhá aktivita je zameraná na žiakov prvého stupňa základnej školy. V rámci tejto aktivity predstavíme knižku Jána Uličianského „Pán Nápad zachraňuje svet“, ktoré v roku 2021 vydalo vydavateľstvo Trio Publishing práve z našej mestskej časti. Súčasťou tejto edukačnej aktivity pre deti bude aj bábková eko inscenácia Divadla TUŠ, ktorá vznikla práve na motívy rovnomennej knihy Jána Uličianskeho. Bábky boli vyrobené na základe ilustrácii Juraja Martišku z knižky.
Podujatie sa uskutoční v miestnej knižnici v piatok 10. marca o 09:00 h.
Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.27. 02. 2023

ČERT KOLOFÓN ZAVÍTA DO NAŠEJ MATERSKEJ ŠKOLY


30. 01. 2023
 

MIESTNA KNIŽNICA BUDE PRE NAŠICH ČITATEĽOV ZNOVU OTVORENÁ
OD ŠTVRTKA 2. FEBRUÁRA 2023


Milí čitatelia, miestna knižnica bude po mesačnom zatvorení znovu pre našich čitateľov otvorená od štvrtka 2. februára. Uvíta vás pani Renátka, naša nová knižničná pracovníčka. Výpožičné časy zostávajú aj v roku 2023 nezmenené, t. j. pondelky a štvrtky od 15 do 18 h. Tešíme sa na vašu návštevu.


11. 01. 2023

OZNAM O DOČASNOM ZATVORENÍ KNIŽNICE


Oznamujeme vám, že Miestna knižnica (v budove zdravotného strediska) je z prevádzkových dôvodov dočasne zatvorená. O znovuotvorení vás budeme včas informovať. Ďakujeme za pochopenie.
  

Knižničný systém Proflib miestnej knižnice s online katalógom

 23. 08. 2022
 
DO MIESTNEJ KNIŽNICE PRIBUDLA ĎALŠIA STOVKA KNÍH VĎAKA NADÁCII ZSE
Začiatkom marca tohto roku sme sa zapojili do 6. ročníka Zamestnaneckého grantového programu 2022 Nadácie ZSE s naším projektom „Detská a mládežnícka literatúra do miestnej knižnice v Rusovciach“ a boli sme úspešní. Vďaka finančnej podpore Nadácia ZSE sme zakúpili 102 nových knižných titulov a rusovskí čitatelia tak získajú ďalšiu možnosť čítať čerstvé novinky zo slovenského knižného trhu. Máme veľký záujem, aby knižnicu navštevovali už malé deti od batoliat a škôlkarov cez deti s povinnou školskou dochádzkou až po tínedžerov, ktorí tak budú mať od septembra k dispozícii zaujímavé detské knihy s peknými ilustráciami, leporelá a hodnotné mládežnícke tituly z beletrie a náučnej literatúry. Ďakujeme.


25. 11. 2021

MIESTNA KNIŽNICA MÁ PRE VÁS NOVÝCH 120 KNÍH

 

Aj tento rok sa nám podarilo získať dotáciu na nákup kníh do rusovskej knižnice od Fondu na podporu umenia. K novým 500 knihám z minulého roka pribudne tento rok ďalších 120. Pani Mirka z knižnice vyberala knihy aj na základe vašich podnetov a po ich zaevidovaní sa môžete tešiť na nové príbehy, informácie a inšpirácie.
Projekt „Akvizícia knižničného fondu Miestnej knižnice mestskej časti Bratislava-Rusovce s dôrazom na krásnu literatúru pre deti, mládež, rodiny a seniorov“ podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 


23. 06. 2021

RUSOVSKÁ KNIŽNICA OŽÍVA


Včera sa uskutočnilo veľmi pútavé online stretnutie rusovskej mládeže so slovenským básnikom, prozaikom, dramatikom, scenáristom, textárom, výtvarníkom a autorom literatúry pre deti a mládež Danielom Hevierom.
Daniel Hevier, autor vyše 60 kníh pre deti a mládež, predstavil zaujímavý projekt „Čítanie je fantázia“, v ktorom nielen motivoval mládež k čítaniu, predstavil svoje dve fantasy knižky Chymeros, ale ponúkol našim piatakom aj možnosť podieľať sa aktívne na vzniku novej knihy Chymeros 3, prezentovať sa na internete, CD a chystaných podujatiach ako aj dlhodobo spolupracovať so spisovateľom.
Daniel Hevier predstavil aj knižky Stopy vedú do temnoty a Tajné miesto, kde deti učia dospelých. Spisovateľ v rámci literárnej akcie motivoval deti, aby sa zapojili do dobrodružstva čítania a tvorivosti. Beseda bola multižánrovým podujatím, v ktorom Daniel Hevier rozprával aj príbehy zo svojho života, prezentoval svoje piesne a dokonca aj rapoval.
Podujatie bolo súčasťou projektu Rusovské stretnutia s knihou, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ešte v roku 2020. V predchádzajúcich dvoch besedách sa našim prvákom predstavila spisovateľka Zuzana Boďová, ktorej knižku Mína a Riman Maximilián si prevzali z rúk pani starostky prvý školský deň. S tvorivými dielničkami jej pomohol šikovný výtvarník Filip Horník, ktorý knižku ilustroval. Druhé z trilógie stretnutí bolo venované našim seniorom a o knižke Rusovce Oroszvár - Karlburg im porozprával jej spoluautor Jozef Mallinerits.
Finančnú podporu sme z Fondu na podporu umenia získali aj tento rok, a už na jeseň sa môžete tešiť na ďalšie akcie organizované miestnou knižnicou v Rusovciach. 


03. 05. 2021

RUSOVSKÁ KNIŽNICA JE OD PONDELOK 3. MÁJA OPÄŤ OTVORENÁ

 

Miestna knižnica v Rusovciach je opäť k dispozícii svojim čitateľom od pondelka 3. mája 2021. Čitateľov počas mesiaca máj registrujeme bezplatne.
Čitatelia si môžu vyberať knihy v priestoroch knižnice osobne. Knižné novinky si môžete vopred prezrieť prostredníctvom nového knižničného systému Proflib online katalóg, ktorý nájdete na: https://proxy.ceit.sk/webisnt/kniznicarusovce.htm.
Po kliknutí na ikonku „Novinky v knižnici“ sa vám zobrazia všetky knižné novinky.
Knihy, ktoré plánujete vrátiť, prineste, prosím, zabalené v papierovej alebo igelitovej taške. Budú umiestnené do knižnej karantény.
Otváracie hodiny:
Pondelok od 15:00 do 18:00 h
Štvrtok od 15:00 do 18:00 h
Miestna knižnica bude počas mesiaca máj registrovať nových čitateľov bezplatne.
Máme pre vás tiež pripravené rôzne podujatia (čítačky) – o ich konaní vás budeme priebežne informovať.
UPOZORNENIE!
Stále platia hygienické nariadenia a vstup je povolený limitovanému počtu čitateľov – max. 3 osobám súčasne.
V prípade otázok môžete počas otváracích hodín kontaktovať p. Miroslavu Biznárovú
na tel. č. 0948 777 221.
Mestská časť Bratislava-Rusovce ďakuje všetkým svojim čitateľom za prejavenú trpezlivosť v časoch pandémie Covid-19, ako aj počas technických úprav jej interiérových priestorov.
 


21. 08. 2020

 Rusovské stretnutia s knihou alebo akí čitatelia žijú v Rusovciach?

Milí Rusovčania, pripravujeme znovuotvorenie miestnej knižnice, aby plnohodnotne slúžila obyvateľom našej mestskej časti nielen na požičiavanie kníh, ale zároveň aj ako kultúrna inštitúcia poskytujúca priestor pre príťažlivé podujatia.

Na jeseň tohto roku pripravujeme aktivity súvisiace s rozvojom čitateľských záujmov rôznych vekových skupín obyvateľov, návštevníkov knižnice, ako aj stretnutia s tvorcami kníh, autormi, tematické tvorivé dielne pre deti a iné aktivity. Plánované sú tri aktivity projektu s názvom „Rusovské stretnutia s knihou“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Našim cieľom je zapojiť všetky skupiny obyvateľstva do rozvoja miestnej knižnice s prihliadnutím na ich čitateľské záujmy, aby sme rozšírili členskú základňu a vytvorili z knižnice moderné kultúrne centrum komunitného charakteru. Podobne našim zámerom je poskytovať možnosť aktívneho spoznávania hodnotnej literatúry so zameraním aj na výchovno-vzdelávací  rozmer knihy ako média sprostredkujúceho nevyčerpateľné hodnoty rozvíjajúce osobnostný rast, vzdelávanie a v neposlednom rade aj zábavu a zmysluplné využívanie voľného času detí, mládeže i dospelých. Z Fondu na podporu umenia nám bol poskytnutý príspevok aj na nákup knižného fondu našej miestnej knižnice. Nakúpime cca 330 nových kvalitných knižných titulov z oblasti detskej literatúry, beletrie pre mládež a seniorov, ako sú rozprávky, poviedky, krásna literatúra, romány, biografia, science fiction, triler a fantasy.

Váš názor je pre nás dôležitý, a preto vám dávame do pozornosti Dotazník záujmov čitateľa miestnej knižnice Mestskej časti Bratislava-Rusovce, ktorý nájdete na https://forms.gle/2WHdf5s3dxLKmn2G7.

Jej dvere otvoríme pre všetkých v októbri po tom ako nám s úpravou jej priestorov pomôžu dobrovoľníci v rámci akcie Naše mesto a prioritne sa zameriame na detského čitateľa, mládež a seniorov. Našim úmyslom je poskytnúť alternatívu všetkým digitálnym, internetovým médiám, tzv. masovej kultúre, aby sme podporili a rozširovali čitateľský rozvoj našich detí od útleho detstva vytváraním si pozitívneho vzťahu ku knihám. Tým môžeme ovplyvniť aj využívanie ich voľného času a motivovať k zmysluplným aktivitám v rodinách.

Veríme, že kniha i napriek najrozličnejším moderným médiám zostane i v treťom tisícročí súčasťou života každého vzdelaného človeka.

Výzva

Dar pre knižnicu

Máte doma knihy, ktoré máte prečítané a radi by ste uvoľnili miesto novým? Máte príležitosť – darujte ich našej knižnici.

Knižné dary môžete priniesť do podateľne miestneho úradu v stránkových dňoch. Máme záujem o hodnotné knihy rozličných žánrov pre rôzne vekové kategórie, najmä knihy vydané po roku 2000, klasické diela slovenských, českých a svetových autorov a iné. Prosíme vás, prineste len knihy, ktoré nie sú poškodené a znehodnotené.  ĎAKUJEME!