Sobota 2. 3. 2024
Dnes má meniny Anežka

Aktuality a kultúrne akcie

21
dec
2022

VERÍ VÁŠ STROMČEK NA ŽIVOT PO VIANOCIACH? ODLOŽTE HO DO JEDNEJ Z OHRÁDOK, SPOLOČNE MU POMÔŽEME STAŤ SA KNIŽNICOU

V našej mestskej časti aj tento rok bolo nainštalovaných 9 ks ohrádok na použité živé vianočné stromčeky (potraviny Kraj, Zdravotné stredisko, zberné hniezdo Pieskový hon, otočisko autobusov, zberné hniezdo križovatka ulíc Kovácsova-Hájová, Colnícka ulica pri futbalovom ihrisku, zberné hniezdo Starorímska, zberné hniezdo Gaštanová alej). Harmonogram odvozu stromčekov: Stromčeky budú odvážané 1 x týždenne v období od 4. januára 2023 do 25. februára 2023, pre našu mestskú časť platí odvoz na každý piatok v týždni.

Info spol. OLO a. s.: 

VERÍ VÁŠ STROMČEK NA ŽIVOT PO VIANOCIACH? ODLOŽTE HO DO JEDNEJ Z 800 OHRÁDOK, SPOLOČNE MU POMÔŽEME STAŤ SA KNIŽNICOU

Živé stromčeky z bratislavských domácností budú aj po týchto Vianociach spracované na hodnotný materiál. Tentokrát spájame sily s Magistrátom hlavného mesta, Komunálnym podnikom a spoločnosťami BUČINA EKO a IKEA. Do ulíc hlavného mesta osádzame takmer 800 drevených ohrádok na odzdobené vianočné stromčeky, ktoré následne pozbierame, spracujeme a vyrobíme z nich knižnice. 150 kusov týchto upcyklovaných Vianoc darujeme organizáciám, ktoré sa venujú deťom, mládeži, seniorom či ľuďom bez domova.

ABY SA ZO STROMČEKA KNIŽNICA STALA, ODOVZDAJTE HO ODZDOBENÝ

Zo stromčekov vznikne drevotrieska a z nej užitočné knižnice. Toto vianočné kúzlo však funguje iba vtedy, ak stromček odovzdáte riadne odzdobený. Stromčeky v plastových obaloch, kvetináčoch či s ozdobami sa nedajú ďalej spracovať a spolu so zmesovým odpadom končia v Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO).

Minulé Vianoce nám to spolu fungovalo a z 565 osadených drevených ohrádok sme vyzbierali viac ako 200 ton živých stromčekov, ktoré boli spracované na hodnotný kompost. Osud tohtoročných vianočných stromčekov tak isto závisí aj od vás, naši milí obyvatelia.
 
AKO PREBEHNE ZBER STROMČEKOV?

Drevené ohrádky sú vyrobené z kalamitného dreva bratislavských Mestských lesov. Od 15. do 31. decembra 2022 ich spolu s Komunálnym podnikom Bratislavy osadíme do ulíc hlavného mesta.

Počas januára a februára 2023 môžete odložiť svoj vianočný stromček do najbližšej drevenej ohrádky. Mapa ohrádok nájdete na www.olo.sk/stromceky. Odvoz prebehne od 4. januára do 25. februára 2023. Po skúsenosti z minulých rokov sme na prvé dva týždne posilnili zvozy.

Viac informácií nájdete na našej stránke https://www.olo.sk/veri-vas-stromcek-na-zivot-po-vianociach/.

Aj vďaka vám môžu byť Vianoce viac udržateľné a cirkulárne. Ďakujeme

spol. OLO a. s.