Piatok 9. 6. 2023
Dnes má meniny Stanislava

Aktuality a kultúrne akcie

9
feb
2023

Projekt "Gerulata - Carnuntum - Geschichte lebt /Gerulata - Carnuntum - Zažite históriu“" sa chýli ku koncu

Projekt „Gerulata - Carnuntum - Geschichte lebt /Gerulata - Carnuntum - Zažite históriu“, ktorý naša mestská časť realizovala v minulom roku v spolupráci s rakúskou obcou Petronell-Carnuntum sa chýli ku koncu.
 • Mestská časť prvýkrát prevzala od Múzea mesta Bratislavy realizáciu Rímskych hier do vlastných rúk a vytvorila z jubilejného 25. ročníka nezabudnuteľné podujatie, ktorého súčasťou bolo množstvo sprievodných aktivít: detský tábor s rímskou tematikou pre našich šiestakov, séria popularizačných prednášok o živote v starovekom Ríme pre verejnosť, premietanie filmov s rímskou tematikou, odborná konferencia na tému „Rimania a antický svet v 21. storočí“.
   
 • Pod taktovkou talentovaných filmárov sme vytvorili dokumentárny film o Rimanoch na našom území s názvom GERUCA, ktorý je výbornou edukačnou pomôckou tak pre školy, ako aj pre širokú verejnosť. Pred časom ho vysielala aj RTVS a ak ste nemali možnosť si ho pozrieť, nájdete ho v archíve RTVS: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/19790.
   
 • Rusovce získali nový mobiliár: smerovníky, informačné stromy a informačné tabule (okná do histórie), infovlajky, cyklostojany, nové koše na odpadky, či novú bránu na vstupe k Domu s hypocaustom.
   
 • Ulica Laury Henckelovej sa dočkala nového povrchu, múzeum Antická Gerulata zas získala tri nové parkovacie miesta. V rámci projektu sa tiež vybudovali chodníky k Domu s hypocaustom a v parčíku na Irkutskej ulici, čím sa zaistila väčšia bezpečnosť pre peších v tejto lokalite.

Tieto výstupy projektu vám prinášame aj v obrazovej prílohe, keďže boli ukončené len nedávno.
 


 

 • Záverečným výstupom projektu bol podpis Memoranda o porozumení medzi mestskou časťou Bratislava-Rusovce a rakúskou obcou Petronell-Carnuntum, ako prejav spoločnej vôle udržiavať dlhodobé cezhraničné partnerstvo aj po skončení projektu. Ťažiskom spolupráce bude kultúra (rímske dedičstvo), cestovný ruch a spolupráca medzi združeniami.


 

Záverom sa patrí ešte poďakovať všetkým, ktorí sa na projekte s entuziazmom podieľali a bez ich zanietenia by tento projekt nedosiahol také skvelé výsledky: @Petronell-Carnuntum, @MIRRI SR, @Tostabur, @Viktor Kamenicky, @Michal Stasak, @Sandra Svitekova, @Brano Deak. Ďakujeme aj našim strategickým partnerom Múzeu mesta Bratislava  https://muzeumbratislava.sk/ a Bratislavskej organizácii cestovného ruchu https://www.visitbratislava.com/. Vďaka patrí tiež všetkým archeológom, odborníkom, celému projektovému tímu, spolupracujúcim osobám a dodávateľom.

 

Všetky informácie o zrealizovanom projekte nájdete na https://www.geruca.sk/.

 

Projekt bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg V - A Slovenská republika - Rakúsko.