Utorok 16. 7. 2024
Dnes má meniny Drahomír, Rút

Aktuality a kultúrne akcie

13
jan
2023

Film GERUCA o Rimanoch - Sobota 14. 01. 2023 o 13.30 hod. na Dvojke RTVS

Slovenská verejnoprávna televízia odvysiela v sobotu 14. januára v čase od 13:30 na Dvojke dokumentárny film GERUCA o Rimanoch na území Hornej Panónie, ktorý bol vytvorený naším kreatívnym tímom projektu Gerulata-Carnuntum – Geschichte lebt / Gerulata-Carnuntum – Zažite históriu, financovaného v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko.  Premiéru tohto filmu sme mali možnosť vidieť 10. septembra minulého roku počas veľkolepých Rímskych hier.

Historický dokumentárny film je zameraný na prezentáciu dvoch významných archeologických lokalít Carnunta a Gerulaty, ktoré sú živým pamätníkom prítomnosti starých Rimanov na Dunaji. Film divákom predstavuje spôsob života, zvyky a tradície Rimanov, ktorí pred 1 700 rokmi obývali južnú stranu Dunaja.

Film, ktorý režíroval Michal Stasak má aj svoj príbeh. Je o dvoch rímskych bratoch a ich láske ku krásnej Germánke. Divákov Gerucou sprevádzajú herec Braňo Deák, popularizátorka histórie Sandra Sviteková z „Dejepis Inak” a rozprávač herec Milo Kráľ.

Vo filme odznejú skladby hudobného zoskupenia Synulia z Talianska. Je to autentická hudba antického Ríma a ich skladby ste už mohli počuť napríklad vo filmoch Gladiátor, či Osada (The Village), alebo v seriáli Rímska ríša (Empire).

Náš film má potenciál byť aj výbornou edukačnou pomôckou pri hodinách dejepisu na slovenských, ako aj rakúskych školách.

Prajeme príjemný filmový zážitok. 

Sobota 14. 1. 2023 o 13:30 h na Dvojke RTVS