Štvrtok 30. 3. 2023
Dnes má meniny Vieroslava

Aktuality a kultúrne akcie

23
jún
2022

Ako sa úrad vlády vysporiadal s našou petíciou za záchranu rusovského kaštieľa?

S poľutovaním musíme skonštatovať, že nijako. Oficiálnu odpoveď sme síce dostali, ale...
V petícii, ktorú podpísalo viac ako 5 000 ľudí, ktorým osud rusovského kaštieľa nie je ľahostajný, bol úrad vlády upozornený na havarijný stav kaštieľa a priľahlého parku, ktorý je následkom jeho dlhodobo zanedbávanej údržby a starostlivosti. Žiadali sme urýchlené konanie vo veci jeho rekonštrukcie a pokračovanie v revitalizácii parku okolo kaštieľa.
Úrad vlády vo svojej odpovedi uvádza, že ako správcovi rusovského kaštieľa mu nie je jeho osud ľahostajný. Má za to, že zo svojej úrovne vykonáva všetky potrebné úkony, ktoré vedú k jeho záchrane v zmysle prijatých uznesení vlády v tejto veci a jeho záujmom je zrekonštruovať tento historicky výnimočný areál čo najskôr. Podľa vyjadrenia v oznámení o vybavení petície sú každoročne vynakladané desaťtisíce eur na údržbu kaštieľa tak, aby zamedzil jeho ďalšiemu chátraniu a znehodnocovaniu.
Je nám nesmierne ľúto, že riešenie dlhoročného problému s kaštieľom, ktorý trápi každého Rusovčana a ktorého osud nie je ľahostajný ani mnohým ľudom naprieč Slovenskom, sa tak pod rúškom oficiálnych vyhlásení zas a znova odkladá…
Nám neostáva nič iné, iba pokračovať v našom boji za záchranu nášho rusovského kaštieľa, aj napriek legislatívnym limitom a obmedzeným právomociam a tento boj nikdy nevzdáme.