Streda 12. 5. 2021
Dnes má meniny Pankrác

Testovanie

Mobilné odberové miesto (MOM)
Pohraničníkov 663
851 10 Bratislava-Rusovce

Mobilné odberové miesto na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 je otvorené denne od pondelka do soboty.

Prevádzková doba:     11:00 - 19:30 hod. 
Obedová prestávka:   14:30 - 15:00 hod. 

Posledný odber:          19:15 hod. 

Prevádzkovateľ: Mestská časť Bratislava-Rusovce, Vývojová 8, 851 10 Bratislava-Rusovce, IČO: 00304611
Poskytovateľ: ROYAL MEDIC HEALT CARE, s. r. o., Babuškova 2, 821 03 Bratislava, IČO: 46630961
03. 03. 2021 

Testovanie 06. 03. 2021

Testovanie tento víkend bude prebiehať:
 • v sobotu v čase od 08:00 hod. do 18:00 hod.
Prestávka na obed bude medzi 13:00 a 14:00 hod.

Posledný odber bude o 12:40, resp. 17:40 hod.

Testovať sa bude len na parkovisku pri zdravotnom stredisku.
27. 02. 2021 

Testovanie 27. 02. 2021

Testovanie tento víkend bude prebiehať:
 • v sobotu v čase od 08:00 hod. do 18:00 hod.
Prestávka na obed bude medzi 13:00 a 14:00 hod.

Posledný odber bude o 12:40, resp. 17:40 hod.

Testovať sa bude len na parkovisku pri zdravotnom stredisku.
11. 02. 2021 

Testovanie 13. - 14. 02. 2021

Testovanie tento víkend bude prebiehať:
 • v sobotu v čase od 10:00 hod. do 18:00 hod.
 • v nedeľu v čase od 10:00 hod. do 18:00 hod.
Prestávka na obed bude medzi 13:00 a 14:00 hod.

Posledný odber bude o 12:40, resp. 17:40 hod.

Testovať sa bude len na parkovisku pri zdravotnom stredisku.

POZOR!
Testovanie zabezpečuje mestská časť už štvrtý víkend za sebou. Vzhľadom na finančnú i personálnu náročnosť príprav testovania, sa mestská časť rozhodla upustiť od ďalšieho testovania. Súbežne pracujeme na tom, aby Ministerstvo zdravotníctva SR prehodnotilo zriadenie spádového MOM v Rusovciach.
Mesto Bratislava taktiež upúšťa od pravidelného víkendového testovania vzhľadom k tomu, že kapacita trvalých MOM sa zvyšuje. K dnešnému dňu je v Bratislave otvorených už 42 MOM a ďalších niekoľko bude po podpise zmlúv Ministerstvom zdravotníctva otvorených v nasledujúcich dňoch.

Zoznam MOM v Bratislave nájdete tu: https://www.health.gov.sk/?ag-mom a tu: https://covid.bratislava.sk/

 

04. 02. 2021

Testovanie 06. - 07. 02. 2021

Milé Rusovčanky, milí Rusovčania,

týždeň s týždňom sa zišiel a my opäť namiesto plnenia samosprávnych povinností organizujeme ďalšiu skladačku jedného vládneho experimentu.

Keďže si ale uvedomujeme, že za prijatie týchto nariadení nie ste zodpovední vy, ani my, snažíme sa pripraviť aj počas nadchádzajúceho víkendu priestor na pretestovanie vás všetkých, ktorí od pondelka budú potrebovať certifikát s negatívnym výsledkom.

TESTOVACIE ČASY

Po vyhodnotení všetkých údajov z uplynulých testovaní sme sa rozhodli, že (aj vzhľadom k šetreniu síl našich dobrovoľníkov a zdravotníkov) otvoríme 2 odberné miesta s posilnením odberových kapacít.

Testovanie bude prebiehať v sobotu a v nedeľu od 10:00 hod. do 18:00 hod. Prestávka na obed bude medzi 13:00 a 14:00 hod.

Testovať sa bude opäť v areáli základnej školy a na parkovisku pri zdravotnom stredisku.

Platí odporúčanie rozdelenia ulíc ako pri poslednom testovaní.

POZOR!

V súvislosti s otvorením škôl a škôlok od pondelka 8. 2. 2021 vedenie školy v spolupráci s mestskou časťou spracovalo prieskum medzi rodičmi. Väčšina rodičov sa vyjadrila za otvorenie školských zariadení už nasledujúci týždeň. Podrobnosti budú v najbližších hodinách zverejnené na webstránky školy a zaslané do vašich schránok v aplikácii edupage.

V tejto súvislosti v nedeľu od 16:00 hod. bude preto odberové miesto v areáli základnej školy testovať výhradne pedagogických i nepedagogických zamestnancov školy. Odporúčame preto, neponechávať si testovanie na poslednú chvíľu a sledovať naše informačné kanály (FB stránka a mobilná aplikácia SOM Rusovce), kde budeme priebežne informovať o vyťaženosti oboch odberových miest.

Ak vám bude lepšie vyhovovať testovanie v niektorom z existujúcich MOM v Bratislave, ich nájdete tu: https://www.health.gov.sk/?ag-mom a tu: https://covid.bratislava.sk/


ODPORÚČANIE

Zároveň by sme chceli požiadať rodičov tých detí, ktoré nastúpia do našej školy a škôlky, aby zvážili pretestovanie všetkých členov svojej domácnosti, vrátane detí mladších ako 10 rokov. Rodičia, ani deti nemusia mať z testovania žiadne obavy, naše odberové tímy testovali aj malé detičky. Je v záujme všetkých, aby sme sa vzájomne neohrozovali na zdraví, a aby nám prezenčné školské vzdelávanie vydržalo čo najdlhšie.

NA ZÁVER

Nezabudnite si testovanie zobrať so sebou občiansky preukaz, u detí je to preukaz zdravotnej poisťovne.

Počasie na víkend hlásia premenlivé, tak sa, prosím, primerane oblečte, aby ste nám počas čakania na výsledok testu, neprechladli.

Napriek tomu, že sme všetci z neustále sa meniacich informácií unavení (odpozorovali sme, že kľúčovým dňom na ohlásenie nových nariadení je streda), som presvedčená, že to zvládneme aj tento víkend.

 

29. 01. 2021

MOBILNÉ ODBEROVÉ MIESTO BUDE CEZ VÍKEND OTVORENÉ
 
Bratislava sa po poslednom skríningu zaradila medzi zelené okresy, nemá teda povinnosť opakovať testovanie.
Napriek tomu sme sa rozhodli počas nadchádzajúceho víkendu znovu sprístupniť pre Rusovčanov jedno odberové miesto. Víkendové testovanie je iniciatíva mestskej časti a vnímame ho ako službu verejnosti, pre tých z vás, ktorí sa chcú alebo potrebujú otestovať. Nevieme však predvídať záujem o testovanie, môže sa preto stať, že čakacie lehoty sa predĺžia. Prosíme vás preto o trpezlivosť.
Testovanie bude prebiehať v sobotu a v nedeľu, na odberovom mieste pri zdravotnom stredisku, v čase od 10:00 do 18:00 hod. Prestávka na obed bude v čase od 13:00 do 14:00 hod.
Stále pracujeme na tom, aby MOM (pod záštitou zdravotníckeho zariadenia) bolo otvorené čo najskôr, závisí to však od povolenia na strane štátu.


21. 01. 2021

RUSOVCE BUDÚ MAŤ ŠTYRI ODBERNÉ MIESTA

Milé Rusovčanky, milí Rusovčania,

zimné kolo celoplošného testovania (skríning) prebieha v období od 18. do 26. januára 2021. Na otestovanie je možné využiť ktorékoľvek odberné miesto v rámci SR (antigénové aj PCR). V závislosti od výsledkov testovania sa môže skríning opakovať.
Od 27. januára bude podmienkou cesty do práce, ktorá nemôže byť vykonávaná z domu, negatívny PCR alebo antigénový test. Testovania by sa mali zúčastniť predovšetkým osoby, ktoré aj naďalej dochádzajú do práce (nie školáci, dôchodcovia nad 65 rokov a ľudia pracujúci na tzv. home-office). Rovnako bude podmienka negatívneho testu platiť aj pre pobyt v prírode, nebude sa však týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov. Výnimku z testovania majú aj osoby, ktoré majú lekárske potvrdenie o tom, že prekonali ochorenie Covid-19 (nie staršie ako 90 dní). Vláda SR zároveň predĺžila zákaz vychádzania do 7. februára 2021.
ČASOVÝ HARMONOGRAM TESTOVANIA
23. – 24. 01. 2021 (sobota, nedeľa)
8.00 – 13.00 hod.
14.00 – 20.00 hod.
Posledný odber: 19:30 hod.
ODBERNÉ MIESTA
ODBERNÉ MIESTO A a B – areál základnej školy na Vývojovej ulici
ODBERNÉ MIESTO C a D – parkovisko pri zdravotnom stredisku
Oproti pôvodne avizovaným trom odberným miestam, sa nám podarilo vytvoriť aj štvrté - na parkovisku pri zdravotnom stredisku.
ODPORÚČANÉ ODBERNÉ MIESTA PODĽA ULÍC (platí pre sobotu aj nedeľu)

 • Odberné miesto A: Balkánska smer od Jaroviec po kaštieľ, Kovácsova smer od Jaroviec po cintorín, Laury Henckel, Pohraničníkov, Vývojová
 • Odberné miesto B: Ágosta Sőtéra, Aladára Radnótiho, Colnícka, Gerulatská, Hájenka, Hájová, Irkutská, Jána Dekana, Lesnícka, Ľudmily Kraskovskej, Maďarská, Radoslava Hošeka, Vojtecha Ondrucha, Zdravotnícka
 • Odberné miesto C: Antická, Attidova, Auréliova, Dolichénska, Domicánova, Firmova, Fláviovska, Hadriánova, Kananefatská, Longobardská, Mínešská, Pri gaštanovej aleji, Pri pieskovom hone, Pri Rusovskom ramene, Pri žrebčíne, Septimiova, Severovcov, Starorímska, Svébska, Tibériova, Trajánova, Valentiniánova
 • Odberné miesto D: Balkánska od kaštieľa smer Čunovo, Bronzová, Druidská, Ilýrska, Keltská, Kovácsova od cintorína smerom po obratisko, Laténska, Lónyaiova, Pri vodnej veži, Švajčiareň

Odberné miesto zriadené pri zdravotnom stredisku bude od budúceho týždňa fungovať ako stále mobilné odberné miesto (MOM) počas celého týždňa v čase od 10:00 hod. do 18:00 hod. Podrobnosti upresníme.
Na testovanie je potrebné priniesť si so sebou občiansky preukaz. V prípade, ak sa testovania zúčastnia aj deti mladšie ako 15 rokov, tieto sa preukazujú preukazom poistenca zdravotnej poisťovne.
Priebežne vám budeme poskytovať bližšie a detailnejšie informácie, vrátane informácií o vyťaženosti jednotlivých odberných miest, prostredníctvom našich komunikačných kanálov:
• FB Mestská časť Bratislava-Rusovce
• Aplikácia Správy o meste – Rusovce: Na stiahnutie aplikácie stačí zadať do App Store pre iOS a do Google Play pre Android zariadenia názov “Rusovce”. Aplikácia je bezplatná.
Napriek najlepšej snahe sa pravdepodobne čakaniu v radoch nevyhneme, rozdelenie je odporúčané, keďže platí, že opätovne sa môže zúčastniť testovania ktokoľvek kdekoľvek. Buďme preto, prosím, navzájom ohľaduplní a trpezliví a v rade uprednostnime osoby so zdravotným postihnutím, tehotné ženy, starších ľudí a onkologických pacientov.
Z nás môžeme sľúbiť, že sa budeme snažiť, aby bol celý proces čo najplynulejší. Ďakujeme, spoločne to zvládneme!
PS: Priložený leták nájdete vo svojich poštových schránkach najneskôr v piatok.

Leták nájdete TU.


 18. 01. 2021

AKTUÁLNE INFORMÁCIE K CELOPLOŠNÉMU TESTOVANIU

Milé Rusovčanky, milí Rusovčania,

na informácie ohľadom celoplošného testovania sme si museli počkať takmer týždeň. Až včera vo večerných hodinách premiér I. Matovič ohlásil ako si vláda predstavuje naše fungovanie v najbližších dňoch. Tým, že sa stalo nepísaným pravidlom, že sa samosprávy dozvedajú všetky informácie len prostredníctvom tlačoviek, ako aj o tým, že vedenie štátu dlhodobo nenaslúcha odporúčaniam odborníkov i samotných primátorov a starostov vo veci zvládania covid krízy, vás nechcem v nasledujúcich riadkoch zaťažovať. Dôležité je v tomto momente pripraviť všetko na nadchádzajúce víkendové testovanie tak, aby prebehlo hladko a bez problémov.
Čo nás teda čaká v najbližších dňoch?

 • celoplošné testovanie (skríning) bude prebiehať od dnešného dňa, t. j. 18. januára do utorka 26. januára. Na otestovanie môžete využiť ktorékoľvek odberné miesto v rámci SR (antigénové aj PCR).
 • od 27. januára bude potrebné pri pobyte vonku preukázať sa platným negatívnym certifikátom z testovania uskutočneného medzi 18. – 26. januárom.
 • testovania by sa mali zúčastniť predovšetkým osoby, ktoré aj naďalej dochádzajú do práce (nie školáci, dôchodcovia nad 65 rokov a ľudia pracujúci na tzv. home-office).
 • okrem tohto testovania pripravuje hlavné mesto Bratislava a mestská časť Bratislava-Rusovce víkendové testovanie pre verejnosť. Malo by sa konať v sobotu a v nedeľu (23. – 24. januára) v čase od 8:00 do 20:00 hod.
 • mestská časť má pre potreby celoplošného testovania hygienou odsúhlasené 3 odberné miesta. Dve z nich budú, rovnako ako počas jesenného testovania, zriadené v školskom areáli. Ďalšie odberné miesto bude vytvorené na parkovisku pri zdravotnom stredisku. Toto odberné miesto bude od budúceho týždňa fungovať ako stále mobilné odberné miesto (MOM). Otestovať sa bude dať počas celého týždňa v čase od 10:00 hod. do 18:00 hod. Podrobnosti o jeho prevádzke vám upresníme v najbližších dňoch.
 • aj naďalej odporúčame sledovať všetky naše informačné kanály. Informácie budeme pravidelne aktualizovať.

Rada by som Vás požiadala o trpezlivosť. Inštrukcie nám prichádzajú postupne a menia sa každým dňom. Našou snahou je vytvoriť vám vhodné podmienky na pretestovanie a preto potrebujeme aj vašu súčinnosť. Určite odporúčame využiť kapacitné možnosti existujúcich odberných miest v Bratislave už počas tohto týždňa a nenechávať si testovanie na „poslednú chvíľu“. Počasie nie je práve priaznivé a keďže testovacie miesta sú opäť odsúhlasené RÚVZ v exteriéri, radi by sme predišli dlhým radom čakajúcich.
Zoznam takzvaných MOM v Bratislavskom samosprávnom kraji nájdete na webe BSK a aj ministerstva zdravotníctva.
https://bratislavskykraj.sk/antigenove-testovacie.../...
https://www.health.gov.sk/?ag-mom
V prípade testovania cez víkend navrhneme krízovému štábu rozdelenie Rusoviec do 4 časových blokov podľa ulíc, aby sme predišli dlhému čakaniu.
Napriek komplikovanej situácii a neskoro nadobudnutým informáciám, verím, že aj tentokrát sa nám organizačne aj ľudsky podarí všetko pripraviť na jednotku. Držme si palce.

Lucia Tuleková Henčelová


 
15. 01. 2021

INFORMÁCIE K CELOPLOŠNÉMU TESTOVANIU

Milé Rusovčanky, milí Rusovčania,

v uplynulých dňoch ste pravdepodobne zaznamenali správu prezentovanú premiérom I. Matovičom ohľadom celoplošného testovania. Napriek mnohým výhradám, ktoré samosprávy spolu s odborníkmi deklarujú voči tejto aktivite, sme pripravení organizačne opäť pomôcť v maximálnej miere.

Do dnešného dňa nemáme stále zodpovedané viaceré podstatné informácie ako napr. kto zazmluvní zdravotníkov a administratívnych pracovníkov, aká bude ich odmena, kto zabezpečí nákup a distribúciu ochranných pomôcok, či budú samosprávam preplatené výdavky súvisiace s prípravou celoplošného testovania a pod. O týchto, ale aj mnohých ďalších podrobnostiach sa stále diskutuje nielen na úrovni starostov mestských častí a primátora mesta, ale aj na úrovni vlády.

V tejto chvíli vám viem poskytnúť len nasledujúce informácie:

 • celoplošné testovanie by malo byť povinné a malo by sa konať počas nasledujúceho víkendu, t. j. 23. 24. 01. 2021
 • testovania by sa mali zúčastniť predovšetkým osoby, ktoré aj naďalej dochádzajú do práce (nie školáci, dôchodcovia nad 65 rokov a ľudia pracujúci na tzv. homeoffice)
 • prevažná časť príprav na testovanie ostane opäť na pleciach samospráv (vrátane zabezpečenia zdravotníkov, ostatného personálu, nákupov pomôcok, stravovania)
 • mestská časť má pre potreby celoplošného testovania RÚVZ odsúhlasené 3 odberné miesta (2x v škole a 1x v zdravotnom stredisku)

 

Keďže informácie o testovaní sa menia aj niekoľkokrát denne, odporúčame sledovať informačné kanály mestskej časti (web, FB stránka, aplikácia SOM Rusovce), budeme vás informovať len čo budeme mať podrobnejšie informácie.

Rovnako ako ostatní starostovia mestských častí mám za to, že v súčasnej situácii má význam zintenzívniť tzv. komunitné testovanie. Za týmto účelom sme zrekonštruovali nevyužívané priestory v zdravotnom stredisku a našli prevádzkovateľa MOM (mobilného odberového miesta). V prípade, ak dostanú budúci týždeň „zelenú“ od ministerstva zdravotníctva, budú sa môcť Rusovčania (ale aj ostatní) dať otestovať antigénovými testami kedykoľvek počas celého týždňa v čase od 10:00 do 18:00 hod.

Rada by som ešte informovala všetkých rodičov, ktorých deti navštevujú našu základnú a materskú školu, že rozhodnutím ministra školstva sa nateraz nástup žiakov do školy odkladá. MŠ ako aj ŠKD budú fungovať, v prípade potreby, len pre deti, ktorých rodičia pracujú v tzv. kritickej infraštruktúre (zdravotníci, záchranári, vojaci, policajti). Prosím všetkých, aby si vzhľadom k závažnej epidemiologickej situácii dobre zvážili, či je nevyhnutné posielať svoje deti do školských zariadení. Situácia je náročná pre nás všetkých, vydržme ešte.

Lucia Tuleková Henčelová