Utorok 2. 6. 2020
Dnes má meniny Xénia, Oxana

Iné kultúrne podujatia

LADO & SĽUK

09.12.2019

Spoločné predstavenie Chorvátskeho národného súboru ľudového tanca a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu LADO & SĽUK sa uskutoční 28.1.2020 o 19:00 v Mestskom divadle P.O Hviezdoslava prvýkrát v ich histórii na Slovensku. Oba folklórne súbory už 70 rokov preukazujú svoju kvalitu na celom svete. Výnimočný program bude uvedený pri príležitosti predsedníctva Chorvátska v Rade Európskej únie.

Slovenský ľudový umelecký kolektív SĽUK je profesionálne umelecké teleso, pôsobiace od roku 1949 v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie folklóru na Slovensku. SĽUK vo svojej tvorbe vychádza z autentických podôb slovenského ľudového umenia, ktoré spracúva do umelecky vysoko kvalitných a divácky úspešných programov. Okrem tradičných prístupov zohľadňuje aj nové inovatívne umelecké projekty.

Chorvátsky národný súbor ľudového tanca LADO  bol založený v roku 1949 v Záhrebe ako profesionálny súbor s cieľom umeleckého spracovania, interpretácie a javiskovej prezentácie najkrajších príkladov bohatej zbierky chorvátskej  tradičnej hudby a tanca. Repertoár LADO je choreograficky aj hudobne rešpektovaný vo svete pre jeho autenticitu a obsahuje viac ako sto rôznych choreografií, stovky vokálnych, inštrumentálnych a vokálno-inštrumentálnych predstavení.

Vstupenky si môžete kúpiť tu. 

Noc múzeí a galérií v CO kryte MDPOH

Zdroj foto: Braňo Konečný

 

V rámci podujatia Noc múzeí a galérii 2019, ktoré sa uskutoční v sobotu 18. mája naprieč celým Slovenskom, prispeje svojim kúskom aj Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, ktoré sprístupní svoj tajuplný CO kryt pod Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava.

 

Do CO krytu sa po veľkom úspechu na Bratislavských mestských dňoch vráti unikátna komiksová výstava súčasného komiksu a umenia – KOMA v Bratislave, ktorú prinesie Medzinárodný komiksový festival KOMA z Brna. Výstava sa uskutoční v čase od 15:00 do 23:00 hod. (posledný vstup bude o 22:30).

 

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

 

Prikladáme aj kompletný zoznam múzeí a miest (nielen bratislavských), ktoré budete môcť navštíviť počas tohtoročnej Noci múzeí a galérii.

 

Viac info nájdete na bkis.sk

 
 

BKIS na Bratislavských mestských dňoch 2019

 

 

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko pripravilo v spolupráci hlavným mestom Bratislava v rámci podujatia Bratislavské mestské dni bohatý a žánrovo pestrý program, ktorý do metropolitných ulíc pritiahne všetky vekové kategórie.

 

Program začne symbolickým odpečatením Michalskej brány, ktorým mesto pomyselne otvorí dvere a brány svojich inštitúcii, a zároveň odštartuje pútavý program v uliciach.

 

Hlavné námestie bude patriť celodenným vystúpeniam žiakov Základných umeleckých škôl, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava odhalí milovníkom divadla tajomstvá svojho zákulisia a užiť si budete môcť napríklad aj výletné plavby loďou po Dunaji.

 

V rámci Dobrého trhu na Jakubovom námestí sa výborne zabavia celé rodiny s deťmi na tzv. Hravom m(i)ste plnom výtvarných, hravých a rozprávkových atrakcií.

 

Viac info a celý program nájdete na bkis.sk.

Preklik potom tu: https://www.bkis.sk/bkis-na-bratislavskych-mestskych-dnoch-2019/


 


Divadelná premiéra v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava - Ujo Váňa
Viac o hre Ujo Váňa sa dozviete TU. 

Zvieracia rodina v ZOO sa rozrástla

 

                       

 

ZOOLOGICKÁ  ZÁHRADA  BRATISLAVA

obecná príspevková organizácia/Municipal contributively institution

Mlynská dolina 1A, 842 27 Bratislava 4, Slovensko/Slovakia


TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava, 11. apríl 2019

 

 

Zvieracia rodina v ZOO sa rozrástla

 

 

Zvieracia rodina v ZOO Bratislava sa rozrástla o nových členov. V pondelok 8. apríla sme si priviezli saimiri vevericovité. Sú to malé čulé opičky, ktoré iste dobre poznáte z nezabudnuteľnej rozprávky Pipi dlhá pančucha. U nás v ZOO ich môžete vidieť na ostrovčeku na spodnom jazere.

 

Piatich samcov (otec so štyrmi synmi) saimirov vevericovitých sme si priviezli zo ZOO Wroclaw. Otec sa narodil 14. 11. 2010 v ZOO Apenheul (Holandsko) a jeho synovia v ZOO Wroclaw v rokoch 2016 a 2017, to znamená, že sú to mladí dvoj a trojroční samci.

Saimiri sú veľmi spoločenské zvieratá, ktoré vytvárajú päťdesiat až stočlenné skupiny (niekedy dokonca aj s inými druhmi opíc), v ktorých je presne určená hierarchia. Pri značení teritória používajú vlastný moč, ktorý chytajú labkami a potierajú si ním aj svoje dlhé chvostíky. Okrem toho, nadriadení jedinci svojím močom potierajú aj jedincov, ktorí sú podriadení. Väčšinu dňa vo voľnej prírode strávia hľadaním potravy vysoko v korunách stromov. Ich chvost nie je ovíjavý, na rozdiel od mnohých juhoamerických opíc.

 

Mozog saimiri je v pomere k telesnej hmotnosti zhruba dvakrát tak veľký ako u človeka. Najvyvinutejšie sú tie časti, ktoré zodpovedajú za koordináciu pohybu.

Saimiri sa dorozumievajú pestrou škálou hlasových prejavov, vrátane takmer vtáčieho švitorenia. Samice sú gravidné približne 5 mesiacov a rodí sa im jedno mláďa, ktoré nosia na hrudi, neskôr na chrbte. O mláďatá sa stará samica spolu s ostatnými samicami.

 

Saimiri nemajú radi príliš šťavnatú potravu, keď ju dostanú, vysúšajú ju špičkou chvostíka. Sú prvými primátmi, ktoré boli v kozme.

 

--------------------------------------------------------------------------

Saimiri vevericovitý (Saimiri sciureus)

Rad:                                        primáty

Prirodzený výskyt:               tropická Južná Amerika

Biotop:                                    tropické dažďové pralesy

Dĺžka tela:                              25 – 35 cm

Priemer. dĺžka chvosta:      40 cm

Hmotnosť:                              700 – 1200 g samce, 500 – 750 g samice

Priemer. dĺžka gravidity:     160 dní

Počet mláďat:                         1

Spôsob života:                       tvoria zmiešané skupiny až do 100 jedincov

Potrava:                                  ovocie, hmyz, mäkkýše, malé stavovce, vajíčka, nektár

Priemer. dĺžka života:          10 -20 rokov