Streda 23. 10. 2019
Dnes má meniny Alojzia

15.10.2019

Slovenské Vianoce v SĽUK-u


Vďaka spolupráci so SĽUK-om vám opäť prinášame vstupenky na predstavenie za zvýhodnenú cenu. Tentokrát ide o program s názvom SLOVENSKÉ VIANOCE. Máme pre vás lístky na dve predstavenia, ktoré budú súčasťou vianočného programu v Rusovciach: 05. 12. 2019 o 19:00 hod. a 17. 12. 2019 o 19:00 hod. Vstupenky za zvýhodnenú cenu 6,- EUR zakúpite na sekretariáte miestneho úradu.

viac >>
15.10.2019

Pozvánka na exkurziu do Sysľovských polí


Chcete vidieť nášho najväčšieho lietajúceho zástupcu vtáčej ríše? Myslíte si, že v poľnohospodárskej krajine nie sú žiadne zaujímavé druhy vtáctva? Prečo sa obmedzuje vstup do území, kde žijú? Poďte sa pozrieť s odborníkmi do unikátneho Chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia, že príroda môže byť aj tu rozmanitá. Stretneme sa v sobotu 26. októbra 2019 o 9:30 v Rusovciach, súradnice: 48.0434647N, 17.1549267E, zastávka Gaštanová aleja, bus 90 a 91. Odtiaľto pôjdeme peši. Trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi, povedieme vás po okraji územia, zoznámite sa s jeho obyvateľmi. Dozviete sa, čím sú chránené druhy ohrozené a ako sa im dá pomôcť, čo sa už pre ich ochranu urobilo a aké sú plány. Čo vás čaká: najväčší a najťažší európsky lietajúci vták – drop veľký, tipy na rozoznanie vtáctva, orientácia podľa siluety počas letu, pozorovanie dravcov a ďalších operencov. Exkurzia je bezplatná, potrvá max. 2 hodiny, ukončíme ju pri tzv. trojhraničí, teda hranici troch štátov – Slovenska, Rakúska a Maďarska. Prineste si vhodnú obuv i oblečenie a ďalekohľady (na mieste bude možné si požičať iba zopár). Exkurziu organizuje Ochrana dravcov na Slovensku vďaka nadácii EPH. Kontakt: slobodnik@dravce.sk, 0907 026 107.

viac >>
7.10.2019

Workshop kaligrafie s japonskými majstrami 24. 10. 2019


Mestská časť Bratislava-Rusovce v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v SR pozýva na workshop kaligrafie s japonskými majstrami z Asociácie Shodo Geijutsu-in. Tento rok budú mať záujemcovia o umenie japonského krasopisu možnosť učiť sa pod vedením predsedu asociácie, pána Daiuna Tsujimota a jeho kolegov. Workshop sa uskutoční dňa 24. 10. 2019, v čase od 18:00 - 20:00 v priestoroch Pastoračného centra v Rusovciach. Vstup je zdarma, počet miest je limitovaný. Na workshop je potrebné vopred sa prihlásiť e-mailom na sekretariat@bratislava-rusovce.sk. Občerstvenie a pracovné pomôcky budú zabezpečené, bližšie informácie zašleme registrovaným účastníkom pred konaním workshopu. Príďte sa zoznámiť s umením japonského krasopisu! Čo znamená KALIGRAFIA? V japončine sa na označenie kaligrafie používa slovo shodo, ktoré v preklade znamená „cesta písma“. Pri shodo sa píše na japonský papier (washi) štetcom vyrobeným z bambusu a zvieracích štetín, ktorý sa nazýva fude. V kaligrafii sa často píšu veľmi archaické, alebo staré čínske znaky. Moderné variácie, či zjednodušené znaky sa využívajú len zriedka. Umenie shodo má svoj pôvod v Číne a do Japonska sa dostalo v 6. alebo 7. storočí spoločne s technikou výroby štetcov, tušu a papiera. V týchto dobách bola kaligrafia dôležitou súčasťou vzdelávania členov aristokratických rodín. Postupom času sa toto umenie rozšírilo i medzi bežných ľudí. Dnes je kaligrafia nielen umeleckou formou, ktorú obdivujeme v múzeách, či galériách. Ľudia ju využívajú napríklad pri písaní novoročných pozdravov, ale i v iných, bežných situáciách každodenného života.

viac >>

Zoznam dÔležitých telefónnych čísiel:

tiesňové volania

Integrovaný záchranný systém
 
Hasičská a záchranná služba
 
Záchranná zdravotnícka služba
 
Polícia
 
Mestská polícia
 
Obvodné oddelenie PZ Rusovce

havarijná služba

VODA
Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s.
 
ELEKTRINA
ZSE Energia, a.s.
 
PLYN
Slovenský plynárenský priemysel, a.s.
 
Porucha verejného osvetlenia